top of page
Vyhledat

BLOG: Ako zdravo maškrtiť?

Aktualizováno: 14. 11. 2021

Všetci radi maškrtíme...nepoznám nikoho, kto by to tak nemal. Niekto je viac na sladké a niekto naopak najradšej "tlačí" čipsy. Niekto zo stresu, niekto naopak v pokoji. Niekto najradšej ráno, aby sa nabudil do dňa a niekto večer, alebo dokonca v noci. Je to prirodzené. Náš mozog nám totiž neustále dáva do tela impulzy a my na ne reagujeme. Niekedy ich poslúchneme, inokedy...sa ich naučíme vedomo ignorovať.Keď sa však neovládneme, jednoznačne má význam si maškrty starostlivo vyberať.


Ak si totiž vyberieme nesprávne, môže to v našom tele spustiť lavínu iných reakcií a začneme tak nekontrolovateľne jesť.

Čo je teda najlepšou voľbou?

TUKY

- orechy: orechy sú výbornou voľbou a zdravou maškrtou. Či už vlašské orechy, mandle, kešu oriešky, pekanové oriešky, para orechy, píniové oriešky, pistácie alebo lieskové oriešky. Aj keď ľudskému organizmu ponúkajú takmer identické zdraviu prospešné látky a vitamíny, každý z týchto orechov je predsa len niečím špecifický. Nájdite si také, ktoré vám najlepšie vyhovujú. Vždy však platí, že všetko treba jesť s mierou a hoci sú orechy veľmi zdravé, obsahujú tiež dosť veľa tuku. Preto sa odporúča skonzumovať približne jednu hrsť.

-kvalitná čokoláda: musí byťnaozaj kvalitná, bez lecitínov, s vysokým percentom kakaovej hmoty a stačí jedna malá tablička. Náš mozog to bude vnímať ako impulz a bude uspokojený, preto nejedzme viac. Ak nám hlad po pol hodine neprejde, môžeme si dať ešte jednu. Tiež to však nemôžeme preháňať.

-avokádo: kúsok avokáda je úžasná maškrta. Dá sa pripraviť aj na sladko (s kakaom), aj na slano, či už ako guacamole, alebo len samostatne. Jednoznačne ho odporúčam kombinovať aj s nejakým proteínom ako napríklad so šunkou, alebo vajíčkom.


PROTEÍNY

-šunka + vajíčko: nemyslím tým teraz tie v prášku, skôr v prirodzenej forme. Tie nám totiž pomáhajú udržiavať náš cukor v normea zároveň nás dobre zasýtia. Vyskúšajte si niekedy keď máte veľký hlad, spraviť napríklad omeletu, alebo ham&eggs.


-biely jogurt: Poprípade si dajte čistý biely jogurt s nejakými čučoriedkami, alebo iným bobuľovým ovocím. Snažte sa nesladiť, pretože to by nám zbytočne zvýšilo cukor a viedlo by to k ďalšiemu hladu. Môžete však použiť aj už spomínané orechy, ktoré sú do takejto misky ako stvorené

Odporúčané maškrty:


- ham&eggs s avokádom a paradajkami

- omeleta s kúskami šunky a paprikou

- avokádo s volským okom a čili vločkami

- paleo bágel s vajíčkom, šunkou a avokádom

- biely jogurt s čučoriedkami a orechmi

- hrsť orechov - nie viac

- kúsok horkej čokolády

- lyžička orieškového masla - odporúčam Powerlogy

- Jerky- sušené mäso

- domáca fit tyčinka (recept nájdeš TU)

61 zobrazení0 komentářů

Nejnovější příspěvky

Zobrazit vše

Comments


Post: Blog2_Post
bottom of page